Олесь Ульяненко. Там, де Південь (уривок)
Голубооку голову Біби знайшли під порогом Ольки Коваль... Але це відбулося до того, як ми знову зустрілися. Після цього випадку чи закономірності, для неї і для мене, позначеної роком, я намагався уникати людей. І не просто з нашого оточення, а взагалі людей. Власне, воно виходило так: я бажав бачити її, слухати її голос, м’який, як південний полудень, тримати в долоні її довгі холодні пальці. Але мене помалу, уперто зносило у інший бік. Тому про перебіг подій, невблаганний і перебреханий, я дізнавався від десятка людей, котрі назвалися друзями. А з такими навряд чи поквитаєшся чи відчепишся, і я не міг, так, одним робом, полишити своє життя. З паскудним і надутим сенсом... Але наприкінці вже цього літа, що зараз далі, ніж сніги Антарктики, я зустрів її... Мені мало от-от виповнитися вісімнадцять. Але я вперто був упевненим, що у моєму житті щось перемінилося. Ми сиділи в кав’ярні – тихому, майже безлюдному, з чіткими запахами дешевої кухні, місці, аметистовому п’ятачку, з голосами, зовсім нереальними голосами обслуги, звуками з життя неіснуючого і небаченого, але невидимим нахабством прилиплого і приписаного до тебе. І це якимось чином пов’язувало нас: ми знали, що змінити вже нічого не можна. Ми відчували себе або занадто розумними, або занадто дорослими. А тому все: зелений присмерк у вікнах, з маслом вогнів порту, добротні столи на прямих ніжках, наче тільки-но їх витесав тесля, порухи людей, напівголоси безцеремонно і безпідставно намагалися нас зв’язати. І від цього відстань між нами робилася ширшою і ширшою.
– Я не розумію, як так можна чинити...– розпочала вона, без жодного оправдання в голосі, але з тією інтонацією, що гра для неї давно скінчилася, хоча не виключено – все повториться.
– Ти про Бібу?
Вона промовчала. Тільки нахилила голову. Так, наче говорила, що вона у всьому цьому не винна, а винен я сам, ні, що, напевне, немає ніякої різниці між мною і Бібою.
– Він так живе... І ти так зараз живеш... – сказав я... – Нічого особливого.
– Ти так гадаєш? – вона знову говорила так, наче між нами нічого не відбувалося. Нічого не відбулося... Тоді я запитав просто:
– Ти це зробила з-за мене?
Вона задумалася, наскільки жінка може задуматися, щоб приховати свою природну брехню.
– Ти погано знаєш жінок... Ти надто молодий, щоб зрозуміти...
– Ага... – я позіхнув, і мені справді було зараз байдуже. – Негідні приклади для наслідування... Марнославство – погана річ, коли ти наслідуєш когось, про кого ти нічого не знаєш. Фантазія – дуже підступна штука.
Тоді до мене дійшло: вона ані в чому не розбиралася. Мені свербіло сказати, що життя та її уявлення про це життя відрізняються, як ворона від курки. Що я не Біба, і що винні обставини, що навіть доктор, що присадив її на морфін, не може бути таким, яким вона собі його уявила. Але це не може бути і не буде причиною, що ми лишимося разом, до кінця чи до середини життя.
– Він потвора... він потвора... він потвора... – погляд її упав десь у середину. Вона уперто повторювала слова, наче намагаючись зчепитися з усім світом, цим крихітним смердючим світом дешевої забігайлівки. Вона продовжувала грати, і щиро грати. І Біба брав реванш наді мною, а я для неї був невідомо ким. Їй аби говорити, не називаючи його по імені, але Біба десь жив не так далеко, за її спиною. Льотав, як довбаний чорт із пекла. І цього не міг не зрозуміти навіть дурень.
– Пішли, – сказав я.
Вона на знак згоди схилила голову і відірвалася від тонких ниток навколишнього: взяла мене за руку, і у мене пішла голова обертом. Так вона сиділа – плечем до мене, намагаючись хитрим жіночим оком обхопити всю обстановку, все навколишнє: як вона виглядає серед цих людей, і що вони думають про неї, про мене і взагалі... Її цікавив навіть кіт, замурзаний, з кислотинням у очах, що терся брудною шерсткою об ноги відвідувачів. Її цікавили ці люди. Її цікавило все. І зробила вона з Бібою те заради цікавості. Її цікавили пара одиноких голосів, що сперечалися у темному кутку, під кирпатою від давності картиною. І я розумів, що то була закохана парочка, що не одну годину вирішувала свої стосунки. І до цього їй було діло... Будь я доросліше, з досвідом, то неодмінно б зрозумів, що відбулося чи відбувалося там, на Варварівці. А зараз ми просто сиділи, плечем до плеча, один біля одного. Зовсім чужі і непотрібні. Потім ми вийшли. Надворі стояла спека. А над Півднем, вірніше, над Аляудами йшов дощ.
– Красиво як... – сказала вона і взяла мене під руку: з прочинених дверей тріщали, перекриваючи вуличний тлум, два голоси. Я обійняв її. Тіло її видалося неймовірно худим і дужим. Ірка тремтіла. Я понюхав її волосся. Пахло яблучним шампунем.
– Ходім до мене, – просто сказала вона... І тут полив дощ.
Вона стояла під дощем, повертаючи голову, наче красива породиста собака, донюхуючись до запахів, вслухаючись у звуки, а я жив і дихав паралельно – принаймні до цього часу, – але з напливом вітру, дощу, я побачив її світ так, як дивиться вона на нього: там не існувало потворного, а все грало, деренчало, дзвеніло коліщатами у звичному ритмі. Вона притиснулася до мене і ми пішли вулицею. Вулиця самотня... Вулиця і дощ, – подумав я.
Вдома вона одягнула того зеленого халата і ходила кімнатою на довгих, струнких, засмаглих до золотого ногах, без будь-якої мети, наче щось шукала. Нарешті вона підійшла і обняла мене за шию.
– У мене є план. І ти мені допоможеш... – і упала спиною на диван, розкинувши широко руки.
– Ми пограбуємо аптеку, державний банк, поїзд із золотим схроном, – бовкнув я.– І не мрій. Звертайся до Біби...
– Тоді чао...– сказала вона і вирубилася на дивані. – Ми можемо зупинитися на маріхуані... – Очі у неї закотилися, і вона справді заснула.
Я тихо вийшов, виносячи легкість пустоти. Все нарешті стало на свої місця. Я пройшов Першу Слобідку, темну, як діра в преісподні. Другу, – зайшов на колії, і вже за півгодини стояв на Аляудах. Мені треба було повернутися, але молодість не вміє прощати і повертатися. Молодість зла і нахабна. Я стояв і слухав, як по жерстині гаража тарабанить дощ. Кілька чоловік стояло на стрьомі. Колись це належало Фімі і Халяві. Зараз тут вправлялися гагаузи. Але я знову подумав: треба повернутися в тепло її кімнати, пробачити, якщо є щось пробачати. Треба повернутися. Дощ стікав під мене калюжами. Я все упертіше і упертіше думав про неї. Втрата рухала мене у правильному напрямку. І я подався до Пєци.
***
Дощ стояв тільки над Аляудами. Пєца заникався під важкою гранітною плитою і вивчав обрубану клешню теплотраси. Я присів, закурив і ми мовчки продовжували дивитися на трубу, як на сьоме чудо світу: чи може вона візьме та і похєзає. З продувом.
– Ну, а далі в мене мозків не вистачає, – сказав Пєца.
– Нічого. Прийде час, вистачить. Ми сюди мєлких з рогатками посаджаємо. З підшипниками... Усьоок?!
Пєца подивився так, наче справді у цьому житті щось вирішував. Худі і гострі плечі його тремтіли.
– Блядь, – скзав він. – Старі щось замишляють. Тут не один драпом пахне...
– А ти що думаєш? – навмання сказав я.
– Не знаю. Спиться мені погано. І кусок в горлянку не лізе. І людей шугаюся, – відповів Пєца.
– Менше драпу кури....
– Не задрочуй. Пішли краще на Третю. Вип’ємо.
– Ні. Не хочу, – сказав я. – Піду.
Я хочу все те, що заборонено!
Я хочу прочитати твір, заборонений Московським патрітрахатом!
Я хочу прочитати твір, заборонений недолугою комісією моралі!
Я хочу також прочитати цей твір! (Якщо його ще не вилучили з книгарень)!
Хотеть не вредно
щось вже є, а далі буде :)